Najmodniejsze okulary
  Słoneczna promocja! Okulary przeciwsłoneczne gratis    
 

Soczewki korekcyjne

Na pierwszy rzut oka oddziałują one niezauważalnie, ale to wrażenie jest mylące: nowoczesne szkła są produktami zaawansowanymi technicznie, wytworzone z największą precyzją przy znaczącym nakładzie środków. Praktycznie rzecz biorąc każde szkło jest niepowtarzalne, gdyż jest wytwarzane zgodnie z indywidualną receptą każdego odbiorcy.

Soczewki okularowe charakteryzują się nie tylko odpowiednią mocą, ale i rodzajem oddziaływania korekcyjnego. Według tego kryterium wyróżnia się zasadniczo cztery rodzaje szkieł: jedno-, wieloogniskowe, progresywne oraz o mocy zerowej (plan).

Soczewki jednoogniskowe
Mianem soczewki jednoogniskowej określa się szkło o jednakowej mocy korekcyjnej na całej swej powierzchni. Działanie korekcyjne wybiera się z reguły w taki sposób, aby zapewnić ostre widzenie ze wszystkich odległości. Konieczne wyrównania ostrości przy patrzeniu na różne dystansy przejmuje w takim wypadku oko. Tylko w okularach do czytania i o podobnym zastosowaniu ustawia się korekcję w soczewkach jednoogniskowych na określony bliski dystans ( z reguły 40 cm ). Wyraźne widzenie na znaczne odległości nie są w tym przypadku możliwe.

Soczewki wieloogniskowe.
Około czterdziestego roku życia oko ludzkie zaczyna powoli tracić zdolność "ustawienia ostrości" przedmiotów widzianych z bliska (np. przy czy czytaniu). Zjawiskiem tym jest starczowidzenie, czy też -w określeniu fachowym -presbyopsja. Szkła wyrównujące efekty starczowidzenia charakteryzują się różnym działaniem korygującym: innym dla bliży a innym dla patrzenia w dal. Przy soczewkach o wielu mocach granice obszarów działania są wyraźnie widoczne. Szkła posiadające oddzielny obszar do korekcji dali i bliży określa się jako szkła Bifokal lub dwuogniskowe. Szkła z dodatkowym obszarem do patrzenia w odległościach pośrednich jako Trifokal lub trójogniskowe.

Inteligentna ochrona przeciw słońcu i światłu
Zmienne warunki świetlne, występujące na co dzień, mogą stanowić dla oka duże obciążenie. Przede wszystkim osoby wrażliwe na rozbłyski skarżą się przy nisko stojącym słońcu czy świetle dyfuzyjnym na załzawione lub zaczerwienione oczy czy też ból głowy spowodowany wytężaniem wzroku. Aby uniknąć w łatwy i prosty sposób tego typu symptomów i powiększyć komfort widzenia coraz więcej osób przy zakupie nowych okularów decyduje się na soczewki samotonujące się ( "fotochromowe"). Dzięki ich różnicującemu się zabarwieniu - jasnym w cieniu i pomieszczeniach, ale przyjemnie przyciemnionym w słońcu - "inteligentne" szkła umożliwiają zrelaksowane patrzenie i dobry wygląd w każdej sytuacji.

Powłoka antyrefleksyjna
Jak wszystkie polerowane powierzchnie szklane soczewki odbijają część przypadkowo padającego na nie światła zanim wpadnie ono do środka, powodując irytujący efekt refleksji.

 
  ©2003 ANDY OPTIC gomedia